Disticaretteyaklasimlar Toplulugu.
Nisan 23, 2014, 08:58:41 ├ľ├ľ *
Merhaba, Ziyaret├ži. L├╝tfen giri┼č yap─▒n veya ├╝ye olun.

Kullan─▒c─▒ ad─▒n─▒z─▒, parolan─▒z─▒ ve aktif kalma s├╝resini giriniz
Duyurular: Say─▒n ├╝yelerimiz forumumuzda yap─▒lan bak─▒m nedeni ile s─▒nama maili g├Ândermekteyiz. Te┼čekk├╝r Ederiz.

Ana Sayfa   Yard─▒m Giri┼č Yap Kay─▒t  
Sayfa: [1]
  Yazd─▒r  
G├Ânderen Konu: Maliyet Hesaplama  (Okunma Say─▒s─▒ 10936 defa)
Altan
Full Member
Mesaj Say─▒s─▒: 26

Çukurova Holding Product manager

« : Mart 19, 2008, 07:47:05 ├ľS »

Merhaba Arkada┼člar,

Genelde mal─▒n maliyeti hep eksik hesaplan─▒r ve mal─▒m─▒z kap─▒m─▒z─▒n ├Ân├╝ne geldi─činde hesapta hep fazlal─▒klar ├ž─▒kar bunlar─▒ ├Ânlemek i├žin a┼ča─č─▒daki bilgilerden fazlas─▒yla yararlanabilirsiniz. Ama ├Ânce g├╝mr├╝k├ž├╝n├╝z ile konu┼čup ithal edece─činiz mal─▒n─▒zda g├╝mr├╝k vergisi,g├Âzetim.tse vb. gibi ek masraflar varm─▒d─▒r varsa vergi t├╝r├╝nden olanlar nas─▒l hesaplan─▒r vergi t├╝r├╝nden olmayanlar ├Ârne─čin TSE ka├ž ytl masraf al─▒r bu bilgileri g├╝mr├╝k├ž├╝m├╝zden ├Â─črenmeliyiz. ─░thalat yapan ki┼čin,n g├╝mr├╝k i┼člemlerinde her konuyu derinlemesine bilmesi beklenemez bo┼čuna B karnesi yada A karnesi s─▒navlar─▒ a├žm─▒yorlar g├╝mr├╝k├ž├╝lerden mevzuat konusunda fazlas─▒yla yararlanmal─▒y─▒z.

Gereken maliyet kalemleri :

Nakliye ( Parsiyel ?, Full ? )
Sigorta
Deniz yolu ise Ardiye masraf─▒
G├╝mr├╝k vergisi ( KDV de─čil !!!! mal─▒n g├╝mr├╝k mevzuat─▒na tabi oldu─ču vergi )
G├╝mr├╝k Komisyonu ( G├╝mr├╝k├ž├╝ ├╝creti )
Ara nakliye ( Yurti├ži yada limandan-antrepodan ┼čirket deposu )
Antrepo Bedeli ( Antrepoya Al─▒nd─▒ ise )
Banka Masraf─▒ ( Yurtd─▒┼č─▒na 1 ytl para transferi yapsan─▒zda 1000000000 ytl transfer yapsan─▒zda min. 100 ytl masraf ├Âdenir. )
Fatura Bedeli

Yukar─▒daki bilgiler do─črultusunda nokta at─▒┼č yaparak maliyetinizi hesaplayabilirsiniz.

Sayg─▒lar─▒mla,

Altan Kabak├ž─▒
Çukurova Holding
├çukurova ─░thalat ve ─░hracat T├╝rk A.┼×.

Sayg─▒lar─▒mla,
Altan Kabak├ž─▒
Product Manager
├çukurova ─░thalat ve ─░hracat T├╝rk A.┼×.
hisarliikizler
Newbie
*
Mesaj Say─▒s─▒: 8

« Yan─▒tla #1 : Ekim 30, 2010, 08:29:43 ├ľ├ľ »

meraba altan bey

daha ayr─▒nt─▒l─▒ bir sekilde bunu ac─▒klarm─▒s─▒n─▒z ben ithalat yap─▒yorum ve maliyet hesaplamas─▒ yap─▒cam ├Ârnek olarak bunu yapabilirmiyiz?

a ┼čirketinden kablo al─▒yorum ve mal─▒ antrepoya cekiyorum ordan da transit ihracat yap─▒yorum  ta┼č─▒ma ┼čekli fob , odeme sekli vesaik

gumrukcumden gelen evrakar:

gumrukleme ucreti : 330,00 tl  + kdv 389,40
g├╝mr├╝k vergisi: 5 587,57
kdv:39 129,77
damga vergisi: 37,25
ardiye: 3 747,63
kkdf:2 050,00
is takip: 150,00 + kdv 177,00
nakliye:1 298,00
tse: 925,00
0rdino : 537,00
banka masraf─▒: 1 058,00

bana bunun maliyetini hesaplayabilirmisiniz?

hisarliikizler
Newbie
*

« Yan─▒tla #2 : Ekim 30, 2010, 08:30:51 ├ľ├ľ »

fatura bedeli 70 067,00
sarprofil
Sr. Member
Mesaj Say─▒s─▒: 334

« Yan─▒tla #3 : Ekim 30, 2010, 08:44:20 ├ľ├ľ »

Say─▒n Hisarl─▒ikizler,
B├╝t├╝n kalemleri toplay─▒p ├╝r├╝n adetine b├Âlmeniz gerekiyor. Toplam 125.000TL tutyor.
Ya da sorunuzu ben mi yanl─▒┼č anlad─▒m?

Sayg─▒lar

Erol
NIYAZ─░ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member
Mesaj Say─▒s─▒: 754

« Yan─▒tla #4 : Ekim 31, 2010, 10:14:31 ├ľ├ľ »

Say─▒n Hisarl─▒ikizler,
├Âncelikle ┼ču konuyu netle┼čtirelim;
"Hem Mal─▒ antrepoya ├žekiyorum(ki yurt d─▒┼č─▒ndan getiriyor olmal─▒s─▒n─▒z) ve oradan ─░hracat yap─▒yorum diyorsunuz" hem de d├Âkt├╝─č├╝n├╝z kalemler i├žinde G├╝m Vergisi ve KDV var,nas─▒l our bu? Yok mal─▒ yurt i├žinden teslim al─▒yorsan─▒z zaten ihra├ž kay─▒tl─▒ alman─▒z durumunda KDV ├Âdemezsiniz ama
G├╝mr├╝k vergisi ,KKDF detaylar─▒ olunca Yurt d─▒┼č─▒ndan ald─▒─č─▒n─▒z─▒ anla┼č─▒l─▒yor kesinlikle ama bu sefer de Transit Ticarete konu edece─činiz malda neden KKDF,G├╝m Ver ve KDV ├Âd├╝yorsunuz? Mallar─▒ kesin ithal etmeden Antrepoya al─▒p oradan yurt d─▒┼č─▒ etmeniz laz─▒m ki bu masraflar ├ž─▒kmas─▒n.Bir de TSE masraf─▒ ve zaman kayb─▒ neden?? Masrfa ve maliyet hesaplamas─▒ kolay , sadece KDV yi dahil etmeyeceksiniz ├ž├╝nki ihracattan sonra Maliyeden KDV yi bir ┼čekilde iade al─▒yorsunuz AMA yine dedi─čim gibi TRANS─░T ticaret konusu T├╝rkiye ye getirilen (ithal edilen demiyorum bak─▒n) mallar ,hi├ž millile┼čtirilmeden yurt d─▒┼č─▒ edilir dolay─▒s─▒ ile ne TSE, ne KKDF, ne G├╝m Vergisi
olur gider kalemlerinin i├žinde.
Birde Masraf tutarlar─▒ toplam─▒ belli olsada mal─▒n miktar─▒ olmadan maliyet nas─▒l bulunur?
hisarliikizler
Newbie
*

« Yan─▒tla #5 : Kas─▒m 01, 2010, 11:12:39 ├ľ├ľ »

cevaplar─▒n─▒z i├žin te┼čekkurler malzemeyi d─▒rek antrepoya al─▒nca gumruk vergisi, kkdf , kdv , ve tse ucretleri odemiyoruz bunu ithal edince oduyoruz tamam . peki antrepoyu cekilen mal─▒n maliyetini hesaplarken antrepo ucretini nas─▒l belirlicez yakla┼č─▒k 2 veya 3 ay antrepoda kal─▒yo sipari┼č gelmeyince bekletmek zorunda kal─▒yoruz ve gumrukleme ucreti 330 tl + kdv = 389,4 tl tutuyo burda kdv yi maliyete kat─▒yomuyuz?
NIYAZ─░ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member
Mesaj Say─▒s─▒: 754

« Yan─▒tla #6 : Kas─▒m 01, 2010, 11:27:26 ├ľ├ľ »

Antrpeo ile anla┼čman─▒z vard─▒r,burdan g├╝nl├╝k haftal─▒k maliyeti bulup, yurt d─▒┼č─▒nda al─▒c─▒ ararken,
ge├žen s├╝re ile, sat─▒┼č─▒ yapana kadar ge├žecek ortalama bir s├╝re hesaplay─▒p,maliyete ilave edersiniz.
─░lla g├╝n├╝ g├╝n├╝ne tespit edip maliyet ├ž─▒karmaya ├žal─▒┼č─▒rsan─▒z bu sefer al─▒c─▒ya fiyat veremezsiniz.
─░hracat ve Transite tabi tutulacak i┼člemlerde hi├ž bir zaman ├Âdedi─činiz KDV leri hesaba kaymay─▒n,├ž├╝nki
i┼člem ger├žekle┼čtikten sonra, bu tutar─▒ ya mahsup ediyor muhasebeniz yada bir m├╝ddet sonra iade edilmesini
talep ediyor.
Ama bence TL.50-60 lara tak─▒l─▒p kalmay─▒n yapt─▒─č─▒n─▒z i┼člemin mebla─č─▒na g├Âre.
gamze_
Sr. Member
Mesaj Say─▒s─▒: 103

« Yan─▒tla #7 : Kas─▒m 26, 2010, 10:03:37 ├ľ├ľ »

Yeni bir ba┼čl─▒k a├žmaktansa buraya sormak istedim, ─░talya'dan getirdi─čimiz makina i├žin G├╝mr├╝k Vergisi ├Âdenmedi fakat G├╝mr├╝k├ž├╝m bana  G├╝mr├╝k vergisi ad─▒ alt─▒nda 37.25 tl tutar─▒nda fatura kesm─▒s bu rakam do─čru mudur? Ayr─▒ca g├╝mr├╝k m├╝┼čavirine ├Âdenen hizmet ├╝creti d─▒┼č─▒nda antrepo beyannamesi i├žinde 50 tl c─▒var─▒nda bi ├╝cret ├Âdeniyor mu ?
sarprofil
Sr. Member
Mesaj Say─▒s─▒: 334

« Yan─▒tla #8 : Kas─▒m 26, 2010, 11:32:47 ├ľ├ľ »

37,25 Damga Vergisi
50 TL ├╝cret de do─črudur.
Sayfa: [1]
  Yazd─▒r  

Gitmek istedi─činiz yer:  

MySQL ile G├╝├žlendirildi PHP ile G├╝├žlendirildi Powered by SMF 1.1.2 | SMF © 2006, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Ge├žerli! CSS Ge├žerli!

TB Yazřlřm ve Ţnternet Hizmetleri - www.tb.net.tr

MKPortal ©2003-2006 mkportal.it