Dış Ticaret Forum
November 26, 2014, 07:27:01 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Sayın üyelerimiz forumumuzda yapılan bakım nedeni ile sınama maili göndermekteyiz. Teşekkür Ederiz.

Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Maliyet Hesaplama  (Read 11979 times)
Altan
Full Member

Çukurova Holding Product manager

« on: March 19, 2008, 07:47:05 PM »

Merhaba Arkadaşlar,

Genelde malın maliyeti hep eksik hesaplanır ve malımız kapımızın önüne geldiğinde hesapta hep fazlalıklar çıkar bunları önlemek için aşağıdaki bilgilerden fazlasıyla yararlanabilirsiniz. Ama önce gümrükçünüz ile konuşup ithal edeceğiniz malınızda gümrük vergisi,gözetim.tse vb. gibi ek masraflar varmıdır varsa vergi türünden olanlar nasıl hesaplanır vergi türünden olmayanlar örneğin TSE kaç ytl masraf alır bu bilgileri gümrükçümüzden öğrenmeliyiz. İthalat yapan kişin,n gümrük işlemlerinde her konuyu derinlemesine bilmesi beklenemez boşuna B karnesi yada A karnesi sınavları açmıyorlar gümrükçülerden mevzuat konusunda fazlasıyla yararlanmalıyız.

Gereken maliyet kalemleri :

Nakliye ( Parsiyel ?, Full ? )
Sigorta
Deniz yolu ise Ardiye masrafı
Gümrük vergisi ( KDV değil !!!! malın gümrük mevzuatına tabi olduğu vergi )
Gümrük Komisyonu ( Gümrükçü ücreti )
Ara nakliye ( Yurtiçi yada limandan-antrepodan şirket deposu )
Antrepo Bedeli ( Antrepoya Alındı ise )
Banka Masrafı ( Yurtdışına 1 ytl para transferi yapsanızda 1000000000 ytl transfer yapsanızda min. 100 ytl masraf ödenir. )
Fatura Bedeli

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda nokta atış yaparak maliyetinizi hesaplayabilirsiniz.

Saygılarımla,

Altan Kabakçı
Çukurova Holding
Çukurova İthalat ve İhracat Türk A.Ş.

Saygılarımla,
Altan Kabakçı
Product Manager
Çukurova İthalat ve İhracat Türk A.Ş.
hisarliikizler
Newbie
*

« Reply #1 on: October 30, 2010, 08:29:43 AM »

meraba altan bey

daha ayrıntılı bir sekilde bunu acıklarmısınız ben ithalat yapıyorum ve maliyet hesaplaması yapıcam örnek olarak bunu yapabilirmiyiz?

a şirketinden kablo alıyorum ve malı antrepoya cekiyorum ordan da transit ihracat yapıyorum  taşıma şekli fob , odeme sekli vesaik

gumrukcumden gelen evrakar:

gumrukleme ucreti : 330,00 tl  + kdv 389,40
gümrük vergisi: 5 587,57
kdv:39 129,77
damga vergisi: 37,25
ardiye: 3 747,63
kkdf:2 050,00
is takip: 150,00 + kdv 177,00
nakliye:1 298,00
tse: 925,00
0rdino : 537,00
banka masrafı: 1 058,00

bana bunun maliyetini hesaplayabilirmisiniz?

hisarliikizler
Newbie
*

« Reply #2 on: October 30, 2010, 08:30:51 AM »

fatura bedeli 70 067,00
sarprofil
Sr. Member

« Reply #3 on: October 30, 2010, 08:44:20 AM »

Sayın Hisarlıikizler,
Bütün kalemleri toplayıp ürün adetine bölmeniz gerekiyor. Toplam 125.000TL tutyor.
Ya da sorunuzu ben mi yanlış anladım?

Saygılar

Erol
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Reply #4 on: October 31, 2010, 10:14:31 AM »

Sayın Hisarlıikizler,
öncelikle şu konuyu netleştirelim;
"Hem Malı antrepoya çekiyorum(ki yurt dışından getiriyor olmalısınız) ve oradan İhracat yapıyorum diyorsunuz" hem de döktüğünüz kalemler içinde Güm Vergisi ve KDV var,nasıl our bu? Yok malı yurt içinden teslim alıyorsanız zaten ihraç kayıtlı almanız durumunda KDV ödemezsiniz ama
Gümrük vergisi ,KKDF detayları olunca Yurt dışından aldığınızı anlaşılıyor kesinlikle ama bu sefer de Transit Ticarete konu edeceğiniz malda neden KKDF,Güm Ver ve KDV ödüyorsunuz? Malları kesin ithal etmeden Antrepoya alıp oradan yurt dışı etmeniz lazım ki bu masraflar çıkmasın.Bir de TSE masrafı ve zaman kaybı neden?? Masrfa ve maliyet hesaplaması kolay , sadece KDV yi dahil etmeyeceksiniz çünki ihracattan sonra Maliyeden KDV yi bir şekilde iade alıyorsunuz AMA yine dediğim gibi TRANSİT ticaret konusu Türkiye ye getirilen (ithal edilen demiyorum bakın) mallar ,hiç millileştirilmeden yurt dışı edilir dolayısı ile ne TSE, ne KKDF, ne Güm Vergisi
olur gider kalemlerinin içinde.
Birde Masraf tutarları toplamı belli olsada malın miktarı olmadan maliyet nasıl bulunur?
hisarliikizler
Newbie
*

« Reply #5 on: November 01, 2010, 11:12:39 AM »

cevaplarınız için teşekkurler malzemeyi dırek antrepoya alınca gumruk vergisi, kkdf , kdv , ve tse ucretleri odemiyoruz bunu ithal edince oduyoruz tamam . peki antrepoyu cekilen malın maliyetini hesaplarken antrepo ucretini nasıl belirlicez yaklaşık 2 veya 3 ay antrepoda kalıyo sipariş gelmeyince bekletmek zorunda kalıyoruz ve gumrukleme ucreti 330 tl + kdv = 389,4 tl tutuyo burda kdv yi maliyete katıyomuyuz?
NIYAZİ SOYDAN
Global Moderator
Hero Member

« Reply #6 on: November 01, 2010, 11:27:26 AM »

Antrpeo ile anlaşmanız vardır,burdan günlük haftalık maliyeti bulup, yurt dışında alıcı ararken,
geçen süre ile, satışı yapana kadar geçecek ortalama bir süre hesaplayıp,maliyete ilave edersiniz.
İlla günü gününe tespit edip maliyet çıkarmaya çalışırsanız bu sefer alıcıya fiyat veremezsiniz.
İhracat ve Transite tabi tutulacak işlemlerde hiç bir zaman ödediğiniz KDV leri hesaba kaymayın,çünki
işlem gerçekleştikten sonra, bu tutarı ya mahsup ediyor muhasebeniz yada bir müddet sonra iade edilmesini
talep ediyor.
Ama bence TL.50-60 lara takılıp kalmayın yaptığınız işlemin meblağına göre.
gamze_
Sr. Member

« Reply #7 on: November 26, 2010, 10:03:37 AM »

Yeni bir başlık açmaktansa buraya sormak istedim, İtalya'dan getirdiğimiz makina için Gümrük Vergisi ödenmedi fakat Gümrükçüm bana  Gümrük vergisi adı altında 37.25 tl tutarında fatura kesmıs bu rakam doğru mudur? Ayrıca gümrük müşavirine ödenen hizmet ücreti dışında antrepo beyannamesi içinde 50 tl cıvarında bi ücret ödeniyor mu ?
sarprofil
Sr. Member

« Reply #8 on: November 26, 2010, 11:32:47 AM »

37,25 Damga Vergisi
50 TL ücret de doğrudur.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: